Forum Rozwoju Lublina - List otwarty

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Image 1 Title
Image 2 Title
Image 3 Title
Image 4 Title
Image 5 Title

2qns8c0.jpg

Logowanie

Wiadomości RSS

Użytkownicy Online

None
List otwarty Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Mika'el   
28.01.2009.


     Poniżej prezentujemy treść listu otwartego, jaki w dniu 28 stycznia 2009 roku otrzymał Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski. Poruszamy w nim narastający problem niszczenia wartościowej architektury nie wpisanej do rejestru zabytków. Zachęcamy do lektury.
                                                                                                        

Szanowny Panie Prezydencie

 

 

         Stowarzyszenie Forum Rozwoju Lublina pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie, nasilającym się w ostatnich miesiącach zjawiskiem. Od dłuższego czasu obserwujemy w Lublinie zwiększoną ilość remontów budynków. Chodzi tu zarówno o zabytkowe kamienice objęte ochrona konserwatorską, bloki mieszkalne, a także kamienice, bądź gmachy użyteczności publicznej, nie wpisane do rejestru zabytków. W pierwszym przypadku remonty, będące same w sobie zjawiskiem jak najbardziej pożądanym, cieszą oko. Dokonują się pod opieką konserwatora zabytków i wg kryteriów i wytycznych przez niego ustalonych. Poza niewielkim wyjątkami prowadzone są z poszanowaniem wartości substancji zabytkowej i dziedzictwa architektonicznego jakie stanowią. W drugim przypadku bloki mieszkalne, pochodzące w zdecydowanej większości z lat ’70 i ‘80 XX wieku nie reprezentują szczególnych wartości architektonicznych i ich remonty z użyciem technik, jakie się obecnie stosuje są zjawiskiem, które należy poza wyjątkami ocenić pozytywnie. Zalecane jest jedynie rozważniejsze dobieranie kolorów, wpisujące się w przestrzeń publiczną i charakter miejsca.

        Trzecią grupę budynków, wzbudzająca nasze zaniepokojenie, stanowią obiekty uosabiające wysokie walory architektoniczne, jednocześnie nie wpisane do rejestru zabytków, a co za tym idzie nie podlegające ochronie konserwatorskiej. Nie tak dawno w lubelskich mediach przetoczyła się dyskusja na temat termomodernizacji szkoły przy ul. Kunickiego. Gmach ten zaprojektowany przez lubelskiego architekta Witkowskiego, jest wybitnym przykładem modernizmu. Niestety mimo medialnej burzy, nie udało się zapobiec tej modernizacji. Kolejny przykład stanowi termomodernizacja międzywojennych willi zlokalizowanych przy ul. Nowy Świat. Budynki te będące świadectwem rozwoju tej części Lublina, zostały bezpowrotnie zniszczone. Ich charakterystyczne cechy, zniknęły pod warstwą styropianu. Dokonano wręcz, w naszej ocenie, przebudowy skuwając piękne  balkony. Obrazu zniszczenia tej przedwojennej architektury, dopełniają jaskrawe kolory pokrywające ciekawe niegdyś wille.

        Podobne obrazki możemy oglądać na socrealistycznym osiedlu ZOR Zachód zlokalizowanym przy al. Racławickich i ul. Legionowej. Kolejne kamienice niszczone są na ul. Chopina i Weteranów. Problem ten dotyczy coraz większej liczby obiektów. W zdecydowanej większości są to międzywojenne kamienice, wybudowane w stylu modernizmu. Jego charakterystyczne cechy giną pod warwą styropianu. Remonty te przeprowadzane są bez poszanowania wartości architektonicznych. Niszczone są w ten sposób dzieła architektów projektujących w w/w stylu. Jeżeli władze miasta nie podejmą kroków do zmiany tej sytuacji, niedługo pozostanie niewiele przykładów tego stylu w Lublinie.

           Jako Stowarzyszenie jesteśmy gotowi udzielić niezbędnej pomocy poprzez wskazanie całych ulic, bądź też konkretnych obiektów wymagających ochrony. Z chęcią pomożemy znaleźć metody, konieczne do realizacji tego celu. Mamy nadzieje, ze list ten nie pozostanie bez odpowiedzi i zostaną podjęte stosowne działania.

 

 

Z poważaniem

Adam Cis

Forum Rozwoju Lublina

 


Komentarze (1)add comment

Ted said:

0
dotyczacy sprawy
popieram w całej rozciągłości. Oczekujemy pilnej odpowiedzi.
 
sierpień 20, 2009
Votes: +0

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2020 Forum Rozwoju Lublina.