Forum Rozwoju Lublina - W śródmieściu nie powstanie "blaszak"

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Image 1 Title
Image 2 Title
Image 3 Title
Image 4 Title
Image 5 Title

15-06-1956.jpg

Logowanie

Wiadomości RSS

Użytkownicy Online

None
W śródmieściu nie powstanie "blaszak" Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: aluke   
04.03.2009.


Stowarzyszenie Forum Rozwoju Lublina krytykuje budowę przy I Armii Wojska Polskiego hipermarketu spożywczego. Na koncepcję projektu Lidla nie zgodził się już też konserwator zabytków.

 O pomyśle budowy hipermarketu spożywczego pisaliśmy w lutym. - Lidl znany jest z tego, że buduje raczej kiepskie obiekty, więc jesteśmy za tym, by nie wpuszczać go do śródmieścia - mówi w rozmowie z "Gazetą" Adam Cis, przewodniczący FRL. (stowarzyszenie utworzyła grupa internautów, która o powstających w Lublinie inwestycjach dyskutowała najpierw na internetowym forum). Poza tym Cis tłumaczy, że jak wynika z publikacji prasowych na ten temat planowany budynek jest za niski przez co nie uda mu się zasłonić gospodarczych tyłów kamienic stojących wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. - Postawienie takiego blaszaka jest po prostu urbanistycznie bez sensu. To miejsce zasługuje na dużo lepszą inwestycję. Szczególnie, że wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na zagospodarowanie placu Litewskiego i pewnie będziemy mieć fajny plac. To kolejny argument by przy I Armii Wojska Polskiego pojawiła się bardziej wartościowa architektura - uważa Cis.

Obawy stowarzyszenia FRL podziela również konserwator zabytków. Wczoraj spotkał się w tej sprawie m.in. z przedstawicielami wydziału architektury, budownictwa i urbanistyki urzędu miasta oraz z przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, architekt Jadwigą Jamiołkowską.
 
- Planowany budynek powinien zostać przesunięty bliżej ulicy, tak jak zabudowa wzdłuż I Armii Wojska Polskiego wyglądała kiedyś. Powinien być też wyższy i zrównać się z attyką sąsiedniego budynku dawnej Komisji Obwodowej - tłumaczy Dariusz Kopciowski, zastępca lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Tłumaczy, że taka wysokość pozwoliłaby przesłonić zabudowę tyłów kamienic Krakowskiego Przedmieścia. Co do wyglądu elewacji urząd ochrony zabytków zaznaczył na razie, że ma się harmonijnie wpisywać w otoczenie, tak by nie stanowił rażącej dominanty w ciągu historycznej zabudowy ulicy .

- Wydamy nowy projekt warunków zabudowy i prześlemy go do zaopiniowania konserwatorowi zabytków. Chcemy to zrobić jak najszybciej - mówi Barbara Ciszewska z wydziału architektury urzędu miasta, która uczestniczyła we wczorajszym spotkaniu.

Spożywczy hipermarket ma powstać na działce należącej do lubelskiego Automobilklubu, który chce ją odsprzedać przyszłemu inwestorowi. Obecnie stoi na niej m.in. serwis samochodowy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
 

Komentarze (2)add comment

Dender said:

0
...
urząd ochrony zabytków zaznaczył na razie, że ma się harmonijnie wpisywać w otoczenie, tak by nie stanowił rażącej dominanty w ciągu historycznej zabudowy ulicy .

-Spokojnie
to wcale nie znaczy, że nie można nowocześnie wybudowac czegoś tylko, że nie wolno tu bardzo cudować. Architekci takich słów się boją i tworzą później bezpłciowe gmachy, które nie wiadomo czy lepiej za 5 lat zburzyć czy zawczasu nie budować...
 
kwiecień 05, 2009
Votes: +0

dizzign said:

dizzign
...
I dobrze, jak Lidl śmiał stawiać takie coś w centrum miasta?
 
marzec 04, 2009
Votes: +0

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2019 Forum Rozwoju Lublina.