Forum Rozwoju Lublina - Science fiction na Podzamczu?
Science fiction na Podzamczu? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Karolina Kuśmider   
08.04.2008.


Urząd Miasta zaprezentował koncepcje zagospodarowania okolic Zamku Lubelskiego.

 

Dnia 4 kwietnia 2008 w Trybunale Koronnym odbyła się zorganizowana przez Ratusz przy współpracy Wydziału Budownictwa i Inżynierii Sanitarnej Politechniki Lubelskiej konferencja zatytułowana „Lublin Novum - między przeszłością a przyszłością”, poświęcona problemom zagospodarowania przestrzennego terenów Podzamcza i dawnego Wielkiego Stawu Królewskiego przy ul Unii Lubelskiej.

Otwarcia konferencji dokonał Prezydent Miasta Adam Wasilewski, zaś w tematykę spotkania wprowadził dziekan  Wydziału Budownictwa Inżynierii Sanitarnej Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. Bogusław Szmygin. O kilkumiesięcznych pracach nas projektami opowiedziała Elżbieta Mącik, zastępca dyrektora Wydziału Architektury, Budownictwa i Urbanistyki UM, która za pośrednictwem swoich współpracowników przedstawiła złożone uwarunkowania  geograficzno-przyrodnicze, historyczno – kulturowe i techniczne Podzamcza.

Niezaprzeczalnym clue konferencji była prezentacja przez zespół planistów Lubelskiej Pracowni Urbanistycznej koncepcji projektowych. Dwie z nich obejmowały teren ścisłego Podzamcza i zakładały odkrycie rzeki Czechówki, większe wyeksponowanie Cerkwi i panoramy ze wzgórza Czwartek na Stare Miasto  poprzez obniżenie budynków, podziemne przejścia dla pieszych pod trasą WZ oraz znaczną zmianę statusu dworca PKS - budowę nowego pawilonu albo jedynie zatoki dla autobusów z całkowitym przeniesieniem dworca w okolice PKP.

Jak przyznała dyrektor Elżbieta Mącik, planiści nie mogli oprzeć się zaprojektowaniu terenów wzdłuż dalszego biegu Czechówki. Dlatego ostatni projekt zakładał rewolucyjne przekształcenie terenu przy ul. Unii Lubelskiej – odtworzenie Wielkiego Stawu Królewskiego otoczonego przez lokale rekreacyjne i usługowe wraz z górującą nad całością wieżą widokową.

Ratusz podszedł do tematu nadzwyczaj samokrytycznie, zapraszając do oceny i przedstawienia recenzji projektów czterech ekspertów: architektów prof. Konrada Kuczę-Kuczyńskiego (Politechnika Warszawska, przewodniczący sekcji architektury PAN), prof. Aleksandra Böhma (Politechnika Krakowska), mgr inż. arch. Bolesława Stelmacha oraz ekonomistę prof. Maciej Bałtowski (UMCS, WSPA).

Z braku czasu nie odbyła się planowana dyskusja panelowa, ograniczona przez moderatora spotkania prof. Szmygina do pojedynczych wypowiedzi. W związku z tym urzędnicy, aby poznać opinie mieszkańców, proszą o przesyłanie pisemnych ocen przedstawionych koncepcji na adres Wydziału Architektury UM.

Warto docenić pierwszy krok Urzędu Miasta w kierunku poprawy funkcjonalności i estetyki Podzamcza. Niestety, bez rewitalizacji ul. Lubartowskiej z przyległościami jakkolwiek piękne plany i koncepcje pozostaną tylko na papierze. „Science fiction”- jak określił szanse odbudowy Stawu Królewskiego prof. Bałtowski i co powtarzają lubelscy tzw. realiści.

 

Podzamcze - koncepcja 1

ALTALTALT
ALT  

Podzamcze - koncepcja 2
 
ALTALTALT
ALT  

Wielki Staw Królewski

ALTALT 


Komentarze (9)add comment

Karolina Kuśmider said:

kaya
...
Niska zabudowa jest konieczna ze względu na panoramę widokową z okolicznych wzgórz - ze względu na bliskość Starego Miasta konserwator nie wyda pozwolenia na zabudowę wyższą niż 1-2 piętra - polecam poczytanie o wniosku do MPZP Podzamcza :)
 
wrzesień 16, 2010
Votes: +0

karolll said:

0
...
Bardzo fajna jest koncepcja nr.1 ,z tym stawem to strzał w 10 !!,w końcu za te parę lat jak to wszystko wybudują Lublin znowu odżyje bo na razie to po prostu wstyd żeby coś takiego było w centrum :Bazar,Nowa i ten cały PKS!!!!! Super plan ale szczerze fajniej i bardziej nowocześniej wyglądały by wieżowce chociaż pow. 30 pięter,ja tego nie rozumiem dlaczego wszystko musi być takie niskie...
 
wrzesień 16, 2010
Votes: +0

mrSerwin said:

0
...
Koncepcja nr jest idealna !
chce takie coś na Podzamczu !!!!
 
luty 05, 2009
Votes: +0

pati said:

0
...
jakby wybudowali ten staw to byloby super...bardzo podoba mi sie ta koncepcja..rewitalizacja lubartowskiej?im predzej tym lepiej!moze wreszcie poprawiloby sie bezpieczenstwo ja tamtedy teraz nawet w dzien nie chodze...
 
grudzień 17, 2008
Votes: +0

Józiek said:

0
co za badziewie
Lublin wygląda prowincjonalnie z tą swoją niska zabudową. Jak już coś zmieniać to tak zeby to bylo miłe dla oka i nowoczesne. Dobrze że wreszcie zniknie z centrum miasta ten śmietnik- targ, pks i transped, ale jak już budować tam cos to niech to będzie rzecz zapierąjaca dech w piersiach, jakieś drapacze chmur na 50 pięter albo coś w ten deseń a nie takie parterowe badziewie, które nie lepiej od obecnego targowiska będzie wyglądało. W okolicach starego miasta dla kontrastu fajnie byłoby postawić coś nowoczesnego, odróżniającego się od reszty. W Londynie fantastyczne wrażenie sprawia połączenie zabytków z nowoczesnymi szklanymi, błyszczącymi biurowcami. Ale znowu jakieś mundrołki w tych urzędach i wymyślają głupoty i jak był Lublin wiocha tak będzie nadal.
 
grudzień 17, 2008
Votes: -2

Marcin Skrzypek said:

Marcin Skrzypek
...
Na stronie http://tnn.pl/k_584_m_3.html umieściłem swoje uwagi do projektów Podzamcza. Dałem tez link do niniejszej strony, bo tu oczywiście najłatwiej znaleźć ilustracje.
 
kwiecień 22, 2008
Votes: +0

ikrys said:

ikrys
...
Wpuszczenie trasy pod ziemie wymagaloby zastostowania techologii scianek szczelnych z płyta denna z uwagi na warunki gruntowo wodne panujace w tym terenie
To jest cos takiego link: http://www.miniekt.pl/gfx/26.jpg
nie jest to tanie
Obliczajac z grubej rury byloby to 100-200mln zł,
Podobna technologia jest stosowana przy budowie metra warszawskiego
 
kwiecień 15, 2008
Votes: +0

JancioWodnik said:

0
...
nie tyle jest to Science Fiction co Administrative Fiction. Sam projekt jest raczej dość wyważony, jeśli chodzi o konieczne środki techniczne czy finansowe, np. nie postuluje puszczenia trasy W-Z pod ziemią czy w wykopie, więc jest bardziej realistyczny. Zresztą wszelkie problemy techniczne można pokonać Problem w tym, że w ogóle decyzje co do tego obszaru wymagają od UM konsekwencji, woli i minimum odwagi i zdecydowania, a z tym u nas trudniej. Ale ufam, że nie będzie tak zawsze. Tereny "okołopekaesowe" to będzie duży test dla administracji.

W przedstawionym projekcie podoba mi się rozbicie zabudowy na niewielkie kwartały i ograniczona wysokość ,a więc nawiązanie "w duchu" do zabudowy przedwojennej, a przede wszystkim dbałość o ekspozycję dominant w tym miejscu: wzgórz Czwartek i Zamkowego (zresztą podobnie jak w projecie J.Grudzińskiego i zespołu).
 
kwiecień 14, 2008
Votes: +0

Ben.Z. said:

0
Podzamcze
A mi się podobają te koncepcje tylko, że połączyłbym je w jedną. Bardzo fajny pomysł z kładką łącząca ze wzgórzem Czwartkowym. Kładka z zamku też fajny pomysł, ale jeszcze lepszy byłby prowadząc ruch kołowy pod ul. Tysiąclecia.
Budynki zdecydowanie z koncepcji nr2. odsłonięta rzeka koncepcja nr1. amfiteatr - wszystko pięknie. Teraz tylko czekać na inwestora z Arabii Saudyjskiej i ruszamy z budową :)
 
kwiecień 14, 2008
Votes: +0

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2019 Forum Rozwoju Lublina.