Forum Rozwoju Lublina - Projekt Podzamcza - zespół: M. Kuś, M. Hyams,T. Bradley, M. Tomczuk, J. Grudziński

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Image 1 Title
Image 2 Title
Image 3 Title
Image 4 Title
Image 5 Title

15-06-1956.jpg

Logowanie

Wiadomości RSS

Użytkownicy Online

None
Projekt Podzamcza - zespół: M. Kuś, M. Hyams,T. Bradley, M. Tomczuk, J. Grudziński Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: aluke   
30.03.2008.


Opublikowanie projektu zagospodarowania Podzamcza autorstwa zespołu architektów: Michała Kusia, Martina Hyamsa,Timothy Bradleya, Małgorzaty Tomczuk i Jacka Grudzińskiego stanowić będzie, mamy nadzieję, początek cyklu prezentacji na naszej stronie internetowej rozmaitych koncepcji urbanistycznych i architektonicznych dotyczących Lublina.

Projekt autorstwa tego zespołu jest jednym z projektów nadesłanych na konkurs dotyczący zagospodarowania Podzamcza zorganizowany w ubiegłym roku przez lubelską „Gazetę Wyborczą". Ze względu na brak właściwej ekspozycji (wystawy pokonkursowej), większość prac nie była znana szerszej publiczności.

Z przyjemnością prezentujemy więc ten projekt, zachęcając pozostałych uczestników konkursu, oraz wszelkie inne osoby, aby zechciały podzielić się swoimi projektami czy koncepcjami zagospodarowania różnych części naszego miasta. Zachęcamy także do recenzowania zamieszczonych projektów, pomysłów i koncepcji oraz do dyskusji na łamach naszej strony internetowej.

Forum Rozwoju Lublina

 

Projekt zagospodarowania Podzamcza

 
Michał Kuś, Martin Hyams, Timothy Bradley, Małgorzata Tomczuk, Jacek Grudziński
 
 

Logika projektowa

W schemacie urbanistycznym da się zauważyć krawędź, którą tworzy miasto (gęsto zabudowana tkanka miejska) na styku z terenami zielonymi (planty pod zamkiem). Zdecydowano się kontynuować tę krawędź również na terenie opracowania. Po zachodniej stronie zabudowano działkę tradycyjnymi kwartałami o skali podobnej przyległym budynkom. Po wschodniej zaś znajduje się wolnostojący budynek o funkcji centrum kulturalnego, przynależący już do obszaru "zazielenionego".

 

Założenia projektowe

Za około pięć lat powstanie obwodnica miasta. Założono że w związku ze zmianą korytarzy tranzytowych, możliwe będzie zwężenie i ułożenie jezdni Al. Tysiąclecia poniżej poziomu gruntu po to, aby bezpośrednio połączyć ulice rozprute dziś przez aleje i usprawnić transport pieszy w tym rejonie.

 

Plac Przy Studni

Centralne miejsce nowopowstałej dzielnicy. Przestrzeń spotkań, ale nie imprez. Przestrzeń symboliczna, osnuta wokół budowli, która była niemym świadkiem codziennego życia, tragicznej likwidacji podzamcza i tymczasowości architektonicznej, która trwa do dziś. Plac jest też zakończeniem osi deptaka, która prowadzi od Krakowskiego Przedmieścia , przez przestrzeń starego miasta i w proponowanej formie od zamku. Grą wielu materiałów, różnorodnością form odnosi się do charakteru dzielnicy żydowskiej - przestrzeni malowniczego nieładu architektonicznego. Studnię otacza i oddziela od obserwatora fontanna, która podkreśla jej wyjątkowość. Plac otoczony jest trzema budynkami. Od wschodu flankują go dwa budynki o funkcji galerii handlowych z kompleksem hotelowym. Od wschodu zaś wolnostojący budynek o funkcji związanej z życiem kulturalnym miasta np. Centrum Spotkań Kultur. Wszystkie trzy umieszczone są w wierzchołkach trójkąta, którego centrum stanowi studnia. To kolejne nawiązanie do historycznego trójkąta trzech świątyń (istnieją dwie), który wiązał geometrycznie lokalizację studni.

 

Estakada

Element łączący stare z nowym, kontynuacja najbardziej uczęszczanego ciągu pieszego na odcinku od zamku do Placu Przy Studni. Obok placu, drugi najważniejszy element proponowanej koncepcji. Ultranowoczesny design (t/j Millenium Brigde w Londynie, Most Erazma w Rotterdamie) w historycznej lokalizacji podkreśla otwartość miasta na nowe idee architektoniczne, nawet w sąsiedztwie cennych zabytków.  

 

Plac Zamkowy

Plac Zamkowy zyskuje nowe częściowe domknięcie budynkiem galerii, a także estakadą  pieszą. Jednocześnie przestrzeń ta płynnie i bezpośrednio łączy się z Placem Przy Studni w dwóch poziomach. Połączenie w poziomie Placu Zamkowego na odcinku od estakady do  ulicy Nadstawnej poprzez szeroki most nad Al. Tysiąclecia. Połączenie w poziomie zamku poprzez trójpalczastą estakadę schodzącą dwiema częściami na plac, a jedną częścią na piętro galerii.

 

Kwartał: Lubartowska - Ruska - Nadstawna - Al. Tysiąclecia

Ingerencja urbanistyczna sprowadza się do odtworzenia tradycyjnych kwartałów zabudowy. Ich skala (ok.50x50m) odpowiada sąsiadującym kwartałom. Wysokości kamienic   powinny być podobne do tych istniejących (ok. 4pietra). Są to kamienice mieszkalne z usługowym parterem.

 

Parking Podziemny

Parking podziemny obsłuży ruch turystyczny, a także mieszkańców pobliskich zabudowań którzy obecnie parkują na Placu Zamkowym. Wjazd i wyjazd na Aleję Tysiąclecia.W wypadku braku możliwości relokacji dworca PKS,  istnieje możliwość adaptacji części parkingu podziemnego na plac manewrowy i części zabudowań galerii na pomieszczenia dworca. Z powodu możliwej szybkiej degradacji przestrzeń dworca powinna być jednak lokowana w mniej prestiżowej lokalizacji.

 

Otoczenie działki

Próby powiązania dawnej dzielnicy żydowskiej z miastem nie mogą się obyć bez odbudowy kamienic sąsiadujących z działką przy skrzyżowaniu ul. Lubartowskiej i Al. Tysiąclecia. Tkanka urbanistyczna przepruta aleją nie została nigdy należycie odbudowana i otwiera się tyłami kamienic i oficynami na główną ulicę. W projekcie zaproponowano kształt nowych budynków flankujących wspomniane kwartały, bo mimo że nie należą do terenu opracowania, powinny spajać architektonicznie obie przestrzenie.
 

Komentarze (5)add comment

rl539b8 said:

0
super
Brawo!!! Jestem pod wrażeniem koncepcji. Moim zdaniem estakada jest strzałek w dziesiątkę. Bardzo podoba mi się jej forma. A może zrobić by tą estakadę w wersji "organic" to znaczy zachowując trójpalczastą formę obsadzić roślinnością pnącą / ułożyć murawę, a może nawet niewielkie krzewy. Taka forma sprawiłaby, że estakada znikła by podkreślając połączenie zamku z placem.
 
maj 18, 2009
Votes: +0

łudbibeter said:

0
...
Bardzo podoba mi się pomysł z estakadą, a co za tym idzie, przedłużeniem ciągu pieszego ze starego miasta. Bardzo dobry jest pomysł "schowania" alei tysiąclecia, co uspokoi nieco nastroje w tym zakątku, zamiast trąbiących i goniących od świateł do świateł samochodów, a w godzinach szczytu kopcącego zakrzepu na kołach pojawi się przestrzeń przyjazna człowiekowi. Pozytywnie oceniam też dostrzeżenie trójkąta świątyń, szkoda tylko po synagodze została już tylko ściana, zalana masą ziemną skarpy wzgórza zamkowego. Wygląda mi to na projekt przemyślany, jasny i jak dla mnie godny uwagi. (Przepraszam, że właściwie powtórzyłem spostrzeżenia z opisu projektu zamieszczonego na górze strony, ale całkowicie się z nimi zgadzam). Jestem ciekawy jakie jeszcze koncepcje (i czy w ogóle) zostaną zaproponowane. Trzymam kciuki.
 
kwiecień 04, 2008
Votes: +0

PK said:

0
...
Dobrze, że zniknął budynek "Bazaru" - bo to nic ciekawego sobą nie reprezentowało, ten starszy budynek był zdecydowanie ciekawszy tyle, że zaniedbany.
 
kwiecień 03, 2008
Votes: +0

Paweł said:

krassus
...
Czy stowarzyszenie FRL pojawi sie na tej konferencji? http://miasta.gazeta.pl/lublin...79175.html Wg. bardzo ciekawy projekt, ważne, zeby Podzamcze po przebudowie żyło, a bez komercji mysle ze sie nie obejdzie :)
 
kwiecień 02, 2008 | url
Votes: +0

nevisilien said:

0
wszystko pięknie ALE...
gdzie zniknął przedwojenny budynek obecnego "Bazaru"?
 
kwiecień 02, 2008 | url
Votes: +0

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł
Copyright 2019 Forum Rozwoju Lublina.