Forum Rozwoju Lublina - Centrum Ekspedycyjno - Rozdzielcze Poczty Polskiej

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Image 1 Title
Image 2 Title
Image 3 Title
Image 4 Title
Image 5 Title

2j4vvc9.jpg

Logowanie

Wiadomości RSS

Użytkownicy Online

None
Centrum Ekspedycyjno - Rozdzielcze Poczty Polskiej Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Piotr S   
04.02.2008.


 Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze

 

O powstaniu centrum mówiło się od dawna. Jeszcze w 2004 r. Poczta Polska kupiła od Akademii Rolniczej parcelę o powierzchni blisko 13 hektarów. Wówczas koszt budowy szacowany był na 100 mln zł. Inwestycja stanęła pod znakiem zapytania na początku 2006 r., gdy szefostwo poczty nie uwzględniło jej w swym budżecie rocznym, jednak pod koniec 2006 r. pocztowcy dostali gotowy projekt, na którym będzie opierał się wykonawca.

Obecnie trwa przetarg na wykonawcę nowoczesnego kompleksu logistycznego na Felinie. Poczta przewiduje, że procedura zakończy się na wiosnę. Do przetargu zgłosiło się już kilka firm budowlanych.

Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze ma być halą o blisko 18 tys. mkw. powierzchni. Wewnątrz znajdzie się automatyczna linia do sortowania przesyłek, pokoje dla konwojentów i zaplecze techniczne. Wokół budynku powstanie ogromny parking dla busów i tirów.

- Budowa jest związana ze zmianą strategii logistycznej Poczty Polskiej i przejściem na spedycję samochodową - mówi Elżbieta Mroczkowska, rzecznik lubelskiego oddziału poczty. Firma rezygnuje z transportu listów i paczek koleją. - Felin jest odpowiednim miejscem do wybudowania kompleksu, chociażby ze względu na dobre drogi dojazdowe, planowane powstanie tam strefy ekonomicznej i bliskość lotniska w Świdniku - wyjaśnia Mroczkowska.

W kraju jest już sześć centrów logistycznych - w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Pruszczu Gdańskim i Wrocławiu. Ostatnie dwa mają powstać w Katowicach i właśnie w Lublinie. - Związane jest to z dynamicznym rozwojem rynku paczek, co roku zwiększa się on o 30 proc. Największy wpływ ma na to sprzedaż towarów przez internet - tłumaczy rzeczniczka lubelskiego oddziału poczty.

Centrum ekspedycyjne w Lublinie ma obsługiwać sortowanie, a także wysyłkę listów i paczek z terenu całej wschodniej Polski. To kilka milionów przesyłek dziennie. Obecnie w Lublinie działa tylko nieduża sortownia przy ul. Pocztowej. Każdego dnia sortuje blisko milion listów, przed świętami liczba ta zwiększa się nawet do 12 milionów. Codziennie trafia tam też ponad 13 tys. paczek (w święta nawet 20 tys.). Zdaniem Elżbiety Mroczkowskiej sortownia jest za mała: - Nie wystarcza, by obsłużyć stale powiększający się rynek przesyłek.

Nowe centrum na Felinie pozwoli rozwiązać ten problem. Nie wiadomo jeszcze, ile osób znajdzie tam zatrudnienie. Większość czynności będą wykonywały maszyny. - W pierwszej kolejności do pracy przejdą osoby zatrudnione w obecnie działającej sortowni - wyjaśnia rzeczniczka poczty. Po powstaniu centrum na Felinie firma dalej zamierza wykorzystywać pomieszczenia sortowni przy ul. Pocztowej.

Automatyczne centra podobne do lubelskiego miały powstać w Rzeszowie i Białymstoku. Poczta wybuduje tam jednak mniejsze obiekty, w których przesyłki będą sortowane przez ludzi.
 

opracowano na podstawie artykułu z Gazety Wyborczej Lubllin
 
 2008-02-04
 
 
W I Z U A L I Z A C J E 
 
  
 
Rys 1 Widok z góry 
 
Z D J Ę C I A   Z    B U D O W Y
 
  
 
  
 
 zdjęcia wykonano dnia 28.08.2008 (roboty wykonuje firma Polimex Mostostal)
 
 
W I A D O M O Ś C I   P R A S O W E
 
Dziennik wschodni, 25 Lipca 2008
600 nowych miejsc pracy od Poczty Polskiej
Umowa w sprawie budowy Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego Poczty Polskiej podpisana.
 
Dziennik wschodni 25 Lipca 2008
Felin: będzie centrum pocztowe za 200 mln zł
Przedstawiciele Poczty Polskiej i Polimexu-Mostostal Warszawa podpisali dziś umowę w sprawie budowy Centrum
 
Kurier Lubelski 26.07.2008
Pocztowe supercentrum
TERMINAL BĘDZIE OBSŁUGIWAŁ OBSZAR OD SUWAŁK DO PRZEMYŚLA

 
 
 
 
 
Komentarze (0)add comment

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł
Copyright 2019 Forum Rozwoju Lublina.