Forum Rozwoju Lublina - Plakaty wyborcze do poprawki - opinia FRL

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Image 1 Title
Image 2 Title
Image 3 Title
Image 4 Title
Image 5 Title

254178521.jpg

Logowanie

Wiadomości RSS

Użytkownicy Online

None
Plakaty wyborcze do poprawki - opinia FRL Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Daniel Stelmasiewicz   
10.02.2014.


 Już w najbliższy czwartek, 13 lutego 2013 r., podczas sesji Rady Miasta Lublin radni zajmą się projektem uchwały w sprawie podwyższenia opłat za zajęcie pasa drogowego pod plakaty wyborcze. Jest to powrót do pomysłu sprzed 3 lat, kiedy to odrzucono propozycję Prezydenta. Poniżej prezentujemy stanowisko FRL w tej sprawie.
W maju 2011 r. Prezydent Miasta Lublin zaproponował, aby - celem ograniczenia liczby plakatów zalewających przestrzeń Lublina w okresie kampanii wyborczych - drastycznie podnieść opłatę za zajęcie pasa drogowego w tym zakresie. Wówczas pomysł ten spotkał się z naszym gorącym poparciem. Niestety podobnego entuzjazmu nie wykazali lubelscy radni, którzy zgodzili się jedynie na symboliczną podwyżkę, która nie odniosła spodziewanych efektów, czego dowodem są zdjęcia Lublina w systemie GoogleStreetView, na których ulice naszego miasta „udekorowane” są setkami obskurnych plakatów.
 
Oceniając negatywnie decyzję Rady Miasta w tej sprawie (między innymi w następujących komentarzach na naszej stronie internetowej: http://www.frl.org.pl/content/view/198/1/ oraz http://www.frl.org.pl/content/view/211/1/ ) zorganizowaliśmy specjalny happening celem uświadomienia zarówno radnym, jak i samym mieszkańcom Lublina, że plakaty wyborcze nie są im wcale potrzebne, bowiem kandydatów w wyborach oceniać powinniśmy w oparciu o zupełnie inne kryteria niż ilość plakatów wyborczych czy też ich formę. Happening "Kandydat idealny ma poukładane w głowie, nie na plakacie" (RELACJA) , jak się wówczas wydawało, nie przyniósł spodziewanego efektu, ponieważ projekt nie wrócił pod obrady Rady Miasta. Jednakże ziarno zostało zasiane...

Kilka tygodni temu w mediach pojawiły się doniesienia, iż grupa radnych zaproponuje Radzie Miasta podjęcie uchwały w sprawie podniesienia opłaty za zajęcie pasa drogowego pod plakaty wyborcze. Sprawa ta znalazła się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta zaplanowanej na czwartek, 13 lutego 2013 r. (http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&id=206193) .

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Lublina, jako Społeczny Opiekun Zabytków, a także organizacja, która od kilku lat walczy o poprawę jakości przestrzeni naszego miasta zdecydowanie popiera powyższą inicjatywę. Abstrahując od jakichkolwiek pobudek politycznych, które mogłyby się ukrywać pod tym pomysłem, uważamy, iż warto wspierać wszelkie działania mogące wpłynąć pozytywnie na estetykę Lublina. Jesteśmy zdania, że podwyższenie opłaty może w znacznym stopniu ograniczyć problem nadmiernego nagromadzenia plakatów wyborczych na lubelskich ulicach. Dotychczasowe doświadczenia jasno wskazują, iż plakaty te nie służyły informowaniu mieszkańców Lublina o kandydaturach, lecz stanowiły bezpardonową grabież wspólnej przestrzeń. Wizerunki kandydujących atakowały przechodniów i kierowców z każdego skrawka przydrożnej barierki, latarni czy słupa trakcyjnego. Tekturowe podkładki fruwały na wietrze wśród przejeżdżających samochodów, a rdzewiejące druty mocujące - pozostawiające paskudne zacieki - jeszcze wiele miesięcy po wyborczej batalii stanowiły zagrożenie dla pieszych.

Mając na uwadze powyższe raz jeszcze przywołujemy hasło naszego dawnego happeningu: „Kandydat idealny ma poukładane w głowie, nie na plakacie!”. Wbrew temu, co podnoszone jest niekiedy w dyskursie publicznym, demokracja nie wymaga poświęcania w okresie przedwyborczym piękna i ładu otaczającej nas przestrzeni. W dzisiejszych czasach każdy z kandydatów, każdy z komitetów wyborczych dysponuje całą paletą możliwości dotarcia ze swoimi pomysłami, swoim programem do wszystkich potencjalnych wyborców. Bez wątpienia to nie ładna buzia i staranie zaprojektowany plakat powinny decydować o naszym wyborze podczas głosowania.

Trzymamy kciuki za czwartkowe głosowanie!
DS

Komentarze (0)add comment

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2020 Forum Rozwoju Lublina.