Forum Rozwoju Lublina - Opinia w sprawie ogródków gastronomicznych

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Image 1 Title
Image 2 Title
Image 3 Title
Image 4 Title
Image 5 Title

16hspae.jpg

Logowanie

Wiadomości RSS

Użytkownicy Online

None
Opinia w sprawie ogródków gastronomicznych Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Daniel Stelmasiewicz   
12.12.2013.


 Zapraszamy do zapoznania się z naszą opinią w sprawie zmian, jakie dokonały się w bieżącym roku, w zakresie urządzania i lokalizacji ogródków gastronomicznych w zabytkowych obszarach Lublina. Opinię tę przedłożyliśmy Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków.


OPINIA DOTYCZĄCA ZMIAN W ZAKRESIE ORGANIZACJI OGRÓDKÓW GASTRONOMICZYCH W HISTORYCZNYCH PRZESTRZENIACH LUBLINA


Stowarzyszenie Forum Rozwoju Lublina, które – decyzją Prezydenta Miasta Lublin nr 01/11, znak: MKZ-OZ.413.1.2011 z dn. 2 listopada 2011 r. – ustanowione zostało Społecznym Opiekunem Zabytków, odnosząc się do podjętych przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie działań w zakresie uporządkowania zasad lokalizowania i urządzania ogródków gastronomicznych w historycznych przestrzeniach Lublina (przede wszystkim Starego Miasta i deptaka - ul. Krakowskie Przedmieście) chciałoby wyrazić swoje poparcie dla wdrożonych dotychczas rozwiązań licząc jednocześnie na dalszy postęp prac w tym zakresie.

Postępująca rewitalizacja Starego Miasta w Lublinie pozwoliła w ostatnich latach na znaczny rozwój oferty lokali gastronomicznych. Wraz z nowopowstającymi restauracjami, kawiarniami i pubami w okresie wiosenno-letnim przestrzeń Starego Miasta oraz deptaka zapełnia się dziesiątkami ogródków gastronomicznych, z których wiele w znaczący sposób utrudniało poruszanie się w tym historycznym obszarze, a także zaburzało odbiór zabytkowej przestrzeni. Znaczna część „architektonicznych perełek” – stanowiących największą wartość dziedzictwa kulturowego Lublina – znikała za pstrokatymi parasolami udekorowanymi logotypami koncernów piwnych, charakterystyczna nawierzchnia nadająca temu miejscu historycznego charakteru szczelnie nakrywana była przez drewniane podesty.

W ostatnim roku doszło jednak do kilku widocznych zmian, które pozytywnie wpłynęły na jakość przestrzeni udanie harmonizując multifunkcjonalny charakter Starego Miasta (funkcje: turystyczne, gastronomiczne, kulturalne).

Na szczególną uwagę zasługuje rezygnacja z wszechobecnych w poprzednich latach podestów, które niezwykle agresywnie „zagarniały” przestrzeń wspólną. Nieuzasadnione „podniesienie” ogródków ponad poziom chodnika w zdecydowany sposób ograniczało widoczność i zakłócało odbiór urbanistycznych staromiejskich wnętrz (problem dotyczył również deptaka). Coś, co wydawało się racjonalne na dolnym odcisku ul Grodzkiej (duży kąt nachylenia terenu) było rozwiązaniem niepotrzebnym chociażby w ciągu Krakowskiego Przedmieścia.

Kolejnym rozwiązaniem zasługującym na poparcie było ograniczenie liczby wygrodzeń. Spora część restauratorów „odważyła się” na otwarcie ogródka i tym samym płynne wkomponowanie go w ciąg ulicy. Tym samym pojawiające się w przestrzeni stoliki i krzesełka wypełniały przestrzeń miejską, nie stanowiły natomiast wyrwanego z ulicy prywatnego skrawka. Metoda ta – tak charakterystyczna dla historycznych miast i miasteczek Francji czy Niderlandów – świetnie korespondowała z kameralnym charakterem naszego miasta i jego „rodzinną, otwartą” atmosferą. Również zastosowanie do „symbolicznego” zarysowania granic ogródków donic z kwiatami zdało egzamin i wydaje się, iż wielu turystów, jak również samych mieszkańców Lublina pozytywnie odebrało te zmiany.

Problem dotyczący formy jak i rozmiarów parasoli został ograniczony chociażby poprzez częstsze niż dotychczas ich składanie. Restauratorzy dostrzegli, iż w słoneczne dni wielu klientów chętnie korzysta z ogródków otwartych na błękitne niebo, mogąc tym samym podziwiać odsłonięte i widoczne w pełniej krasie elewacje renesansowych kamienic staromiejskiego Rynku. Działanie takie pozwala przebywającym tam klientom odczuć obecność historycznej zabudowy, która - przy szeroko rozłożonych parasolach i wysokich wygrodzeniach - jest gdzieś „daleko”, a nie „tuż obok”.

Podsumowując stwierdzić należy, iż zmiany jakie zeszły w zakresie lokalizacji i formy ogródków gastronomicznych są dostrzegalne i zmierzają w dobrym kierunku. Należy liczyć, iż płynące z tego korzyści w postaci poprawy jakości historycznej przestrzeni Lublina będą dostrzegalne przez użytkowników tego obszaru (w tym restauratorów), którzy jeszcze chętniej włączą się w zachodzącą przemianę.

W przyszłości warto bez wątpienie podążać w kierunku usystematyzowania powierzchni zajmowanej przez ogródki gastronomiczne, tak aby jeszcze płynniej wypełniały one wnętrza zabytkowych ulic nie tworząc niepotrzebnych „wyrw” i „wypustek”.


Komentarze (0)add comment

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2020 Forum Rozwoju Lublina.