Forum Rozwoju Lublina - Co dalej z Centrum Spotkania Kultur?

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Image 1 Title
Image 2 Title
Image 3 Title
Image 4 Title
Image 5 Title

93010b2436c7cef8.jpg

Logowanie

Wiadomości RSS

Użytkownicy Online

None
Co dalej z Centrum Spotkania Kultur? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Konrad Koperwas   
09.08.2012.


 W ostatnich dniach lubelski ratusz poinformował o postępach w przypadku dwóch ważnych inwestycji sportowych, a mianowicie o pozyskaniu kolejnych 15 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki do budowy zespołu krytych pływalni przy al. Zygmuntowskich, w tym budowy basenu olimpijskiego oraz o wydaniu przez Prezydenta Lublina tzw. decyzji o środowiskej dla budowy miejskiego stadionu piłkarskiego. W przypadku innej ważnej inwestycji w Lublinie która realizowana jest przez Urząd Marszałkowski, a mianowicie Centrum Spotkani Kultur w ostatnim czasie zapanowała medialna cisza, a chyba nikogo nie trzeba przekonywać że inwestycja ta jest nie mniej ważna w dzienie lubelskiej kultury jak dwie wyżej wymienione inwestycje w dziedzinie lubelskiego sportu.


Wczoraj właśnie w sprawie Centrum Spotkania Kultur otrzymaliśmy list od mieszkańca Lublina, który jest zaniepokojony brakiem rzetelnych informacji na temat postępów przy tej jednej z kluczowych inwestycji współfinansowanej z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Poniżej przedstawiamy Państwu treśc tego listu:

Dzień dobry,
Piszę do Państwa nie tylko jako architekt który pracował przy CSK ale głównie mieszkaniec Lublina.
Poprzez forum Skyscrapercity zachęcono mnie do napisania paru słów bądź to w formie emaila bądz to artykułu na temat konieczności wywierania presji na politykach lubelszczyzny odpowiedzialnych za inwestycje. W tym przypadku skupię się na CSK ale pewnie da się to przenieść na inne nowopowstające budowle.
Cały mój wywód opiera się na, potwierdzonej już raz w przypadku lotniska, obawie że mimo zapewnień politycy lubelszczyzny nie mają ochoty dzielić się informacjami na temat nowych inwestycji. Po to żeby nie demaskować swojej niekompetencji i uniknąć oskarżeń o niegospodarność.
W przypadku CSK mam całkiem realne obawy, że wiele z żelaznych punktów idei konkursowej, modyfikowanej finalnie przez projekt wykonawczy będzie 'obciętych'. Dlaczego? Bo po pierwsze: politycy już teraz boją się o koszty utrzymania tego dużego budynku, którego program użytkowy jest dodatkowo co chwilę zmieniany. Po drugie: permanentnie niedoinformowane społeczeństwo lublina nie będzie protestować kiedy wybuduje się im coś, co tylko z nazwy przypominać będzie wygrany projekt konkursowy.
Po trzecie: politykom tyka zegar kredytowy funduszy UE. Wiedzą że jakiekolwiek niezadowolenie, niezgoda doprowadzą do opóźnień a inwestycja musi być skończona do 2015r. Wolą więc projekt przeciętny, jakikolwiek - ale zrealizowany. Trudno im odmówić logiki.
Jeśli będą cięcia budżetowe (zawsze jakieś są) na realizacji budynku, chciałbym i mam pełne prawo, dowiedzieć się: co zarząd województwa zamierza zrealizować a co usunąć w stosunku do programu projektu wykonawczego. Nie jest to miejsce na uszczegóławianie moich niesprawdzonych, acz całkiem pewnych informacji kuluarowych ale chętnie je skonfrontuje z JAKIMŚ oficjalnym stanowiskiem inwestora.
Z inwestorem którym odebrał gotowy projekt i nie zgłasza więcej uwag, przetargiem na generalnego wykonawcę prawie rozstrzygniętym, i budową (a najpierw rozbiórką) tuż za pasem, jest to idealny moment na zadawanie konkretnych pytań: Jak ma funkcjonować CSK? Czym przyciągnie lublinian (programowo i sprzętowo?)i jak to się ma do projektu wykonawczego budynku? A także - Ile nas to będzie kosztowało? Jest to także idealny moment na ew. protesty w przypadku braku zgody na zaproponowany przez województwo projekt.
Żeby nie kończyć tak pesymistycznie - mam cień nadziei że się mylę i że projekt beż żadnych zmian ujrzy światło dzienne - tylko dlaczego nikt nikt o niczym nie wie?

Pozdrawiam

Komentarze (1)add comment

KK said:

0
...
Brawo dla Autora!!!.I całe sedno sprawy:"Wolą więc projekt przeciętny, jakikolwiek - ale zrealizowany." Panowie "politykowie" - czekamy na odpowiedzi: "i jak ma funkcjonować CSK? Czym przyciągnie lublinian (programowo i sprzętowo?)i jak to się ma do projektu wykonawczego budynku? A także - Ile nas to będzie kosztowało?"
 
sierpień 09, 2012
Votes: +0

Napisz Komentarz

busy
 
następny artykuł »
Copyright 2020 Forum Rozwoju Lublina.