Forum Rozwoju Lublina - Co nam Miasto Poleca? - raport

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Image 1 Title
Image 2 Title
Image 3 Title
Image 4 Title
Image 5 Title

12.jpg

Logowanie

Wiadomości RSS

Użytkownicy Online

None
Co nam Miasto Poleca? - raport Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: P.S.; N.B.; O.T.   
16.07.2011.


 Przedstawiamy Państwu krótki raport z przeprowadzonych przez nasze Stowarzyszenie badań dot. Miejsc Inspiracji, które turystom i mieszkańcom poleca Miasto Lublin. Pomogli nam przy tym obcokrajowcy studiujący w Lublinie.

 

 

 

O AKCJI

 
Lublin szerzej otwiera się na świat, co łatwo zauważyć na przestrzeni ostatnich lat. Jednym z przejawów tego otwarcia, jest większa obecność cudzoziemców na ulicach naszego miasta. Zarówno studentów jak i turystów. W świetle długofalowej strategii miasta, a także uczelni, wydaje się, że proces ten będzie się pogłębiać. Kierunki tego otwarcia to nie tylko bliskie nam kraje, sięga ono znacznie dalej, tak na Zachodu, jak i Bliski oraz Daleki Wschód. Świadomi tego procesu byli twórcy miejskiego programu „Miasto poleca”, który to ma być naszą wizytówką dla przybyszów z różnych stron świata:

„Program Miasto Poleca miał na celu budowanie spójnego, trwałego wizerunku Lublina wśród mieszkańców i odwiedzających. W ramach Programu, Miasto podpisało stosowne porozumienia, na mocy, których wyłonieni uczestnicy otrzymali szereg korzyści m. in. prawo do używania hasła “Miasto Poleca”, wyróżnionej wersji wizytówki na miejskim portalu www.Lublin.eu, możliwości wspólnych eventów, sprzedaży miejskich gadżetów (np. filiżanek, kubków) czy stworzenia wspólnego wydawnictwa promocyjnego”.

Zakwalifikowane podmioty to: Magia, Atrium, Mandragora, Czarny Tulipan, Gramofon, Akwarela, Vanilla Cafe, Grand Hotel Lublinianka, Vanilla Hotel, Koyot, Echo.

W związku z zakończeniem I edycji programu, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jego funkcjonowaniu. W rolę tajemniczych turystów wcielili się nasi przyjaciele z takich krajów jak: Białoruś, Cypr, Indie, Turcja, Tajwan, Ukraina i Wielka Brytania.

Naszym celem nie jest faworyzowanie jednego, czy nawet kilku podmiotów, ale zbadanie i poprawa ogólnej dostępności Lublina dla cudzoziemców.

EFEKTY


Perfekcyjnie wywiązały się z zadań stawianych w programie tylko dwa podmioty. Gratulacje należą się kafeterii „Akwarela” oraz restauracji „Magia”. Obsługa tych lokali doskonale posługiwała się językiem angielskim, potrafiła ciekawie i wyczerpująco opowiedzieć o Lublinie, znała jego historię, legendy i zabytki godne polecenia. Potrafiła wskazać miejsca noclegowe i środki komunikacji. Jednocześnie z troską podchodziła do klientów. Menu było co najmniej dwujęzyczne, a foldery i ulotki informacyjne łatwo dostępne.  

Gorzej wypadło pozostałe dziewięć podmiotów. Najczęstszym problemem była słaba znajomość języka angielskiego, a nawet zupełny jej brak w jednym wypadku. Sporadycznie stwierdzono, że obsługa próbowała zaciekawić miastem lub regionem, polecała zabytki i szlaki turystyczne. Być może to kwestia inicjatywy? Zdarzył się przypadek gdzie brak było menu anglojęzycznego. Rażący był brak aktualnych informatorów, a nawet wręczanie ich w wersji polskojęzycznej! Niedopuszczalne było też protekcjonalne traktowanie klientów które zdarzyło się w jednym z lokali.
   
Wskazując na te uchybienia, chcemy zauważyć, że uczestnicy drugiej edycji programu, która rozpocznie się jesienią tego roku, powinni stosować wyższe standardy w swej pracy, by rzeczywiście stać się wizytówką Lublina i przyciągać turystów polskich i zagranicznych.

Jest to także uwaga do władz Lublina, aby wybierając Miejsca Inspiracji nie zapominać o skutecznej kontroli lokali, które promujemy jako wyjątkowe. Przy wielu pozytywnych doznaniach wywiezionych z Lublina, jedna wpadka może zniszczyć całościowy odbiór miasta. Oczywiste jest, iż o wiele trudniej zbudować dobry wizerunku i markę niż ją zmarnować lub stracić.

POMAGALI NAM


Onuralp Soylu

 Myślę, że Lublin to jedno z najlepszych miast w Polsce, bo są tu bardzo pozytywnie nastawieni ludzie i piękne dziewczyny. Spotkałem tu wspaniałych przyjaciół, a to bardzo duży plus. Najbardziej podobało mi się Stare Miasto ze względu na swój klimat.Lublin to miasto bardzo otwarte dla obcokrajowców, w którym jest gdzie się zabawić i co zobaczyć. Wrażenia jak najbardziej pozytywne. Lublin jest blisko Ukrainy oraz Rosji i można poznać tu wiele odmiennych kultur.

Myślę, że władze powinny bardziej zwracać uwagę na bezpieczeństwo w mieście. Minusem jest to, że jest bardzo dużo pijanych ludzi na ulicach i władze miasta nie próbują temu zapobiegać.


Steven Fan

 Stare Miasto jest bardzo pięknym miejscem. Budownictwo jest stare, ale bardzo ładne. Polskie jedzenie bardzo mi smakuje, a w Lublinie jest ono bardzo dobre i tanie. Są tu miejsca, w których można miło spędzić czas.

Władze powinny zadbać o lepszą jakość dróg, wprowadzić więcej policji nocą oraz wprowadzić angielskie znaki.


Andy Lu

 Bardzo podoba mi się Stare Miasto, ponieważ jest tam wiele ciekawych miejsc do zwiedzania i po to, aby odpocząć. Bardzo lubią Plac Po Farze. W ogóle Lublin jest pięknym miastem, o bardzo bogatej kulturze i tradycji. Jest tu wiele miejsc, które można zwiedzić i polecić znajomym.

Ulice w Lublinie są odrobinę zaśmiecone, zaś ławki, kosze na śmieci i itp. są poniszczone. Myślę, że powinno pojawić się więcej funkcjonariuszy policji, którzy pilnowaliby porządku szczególnie w nocy.

 


Komentarze (0)add comment

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2020 Forum Rozwoju Lublina.