Forum Rozwoju Lublina - Kogoś to jednak interesuje - oświadczenie FRL
Kogoś to jednak interesuje - oświadczenie FRL Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Daniel Stelmasiewicz   
16.07.2011.


 Prezentujemy Państwu oświadczenie Stowarzyszenia Forum Rozwoju Lublina odnoszące się do wypowiedzi p. Krzysztofa Siczka dotyczącej zmian w projekcie terminala Portu Lotniczego Lublin i polityki informacyjnej w tej sprawie.
 
 
 

 

OŚWIADCZENIE FORUM ROZWOJU LUBLINA


           W ostatnich dniach głośno było w mediach o wydarzeniach związanych z budową Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. Wszystko za sprawą unieważnienia przetargu na budowę terminala. Jak się bowiem okazało przy tej okazji (bo nie z tego powodu) konieczne są cięcia w pierwotnym projekcie, który tak zachwycił nie tylko mieszkańców Lubelszczyzny, ale również wzbudzał podziw w całej Polsce. Cięcia wymusiła na spółce Komisja Europejska sugerując przerost inwestycji w stosunku do rzeczywistych potrzeb.

           Całe wydarzenie nie mogło wzbudzić entuzjazmu mieszkańców regionu. Po raz kolejny okazuje się, że jedna z inwestycji, które miały wyróżniać nasze miasto w skali kraju, zostanie poważnie okrojona i z półki „wyjątkowych” może trafić na zakurzony regał „przeciętności”. Wagę problemu dostrzegli natychmiast użytkownicy forum architektoniczno-urbanistycznego SkyScraperCity.com, którzy skrzętnie obserwują wszelkie działania związane z procesem inwestycyjnym lubelskiego portu lotniczego. O wielkim zainteresowaniu sprawą świadczą również liczne artykuły prasowe w tej sprawie. Na niszowej stronie naszego Stowarzyszenia artykuł dotyczący projektu terminala odwiedzany był ponad 10 tys. razy. Można śmiało stwierdzić, że lotnisko i wszystko, co z jego budową związane jest dla mieszkańców Lublina sprawą niezwykle ważną, wzbudzając duże zainteresowanie. Tak się zresztą dzieje w przypadku coraz większej liczby inwestycji, szczególnie tych o publicznym charakterze. Trudno się temu dziwić. Polskie społeczeństwo coraz lepiej rozumie idee „obywatelskości” i zna – wynikające z niej – prawa, przede wszystkim prawo do informacji.

           Z zupełnie innej strony na sprawę patrzy pan Krzysztof Siczek - dyrektor projektu budowy Portu Lotniczego Lublin. Jak czytaliśmy w licznych doniesieniach prasowych zdaniem p. dyrektora informacja o zmianach w projekcie terminalu, która znana była spółce już w ubiegłym roku, nie była opinii publicznej do niczego potrzebna, ponieważ: „ludzi nie interesuje, czy będzie o jedną kawiarnię więcej czy nie. Dla nich nic się nie zmienia.”. I dodał: „Nie czujemy się winni.”.

           Naszym zdaniem wypowiedź powyższa jest do nie przyjęcia. Podważa ona sens istnienia społeczeństwa obywatelskiego i związanej z nim społecznej kontroli publicznych inwestycji. Forum Rozwoju Lublina - realizując jeden z celów statutowych rozbudzania i pogłębiania wśród mieszkańców Lublina i aglomeracji poczucia odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją - wyraża ubolewanie, iż osoby publiczne w taki sposób odnoszą się do tych idei, wyraźnie zarzucając swoją wypowiedzią daleko posuniętą ignorancję obywatelsko nastawionej części społeczeństwa. Uważamy ponadto, iż mieszkańcy Lublina i regionu mają prawo w omawianej sytuacji czuć się oszukani, gdy przez ostatni rok bez ogródek przekonywano ich (lub umiejętnie pomijano pewne fakty), iż w Świdniku powstanie terminal znany wszystkim z pierwotnych wizualizacji.

           W niniejszym oświadczeniu poza naszą oceną pozostaje sprawa unieważnienia przetargu czy też zmniejszenia powierzchni terminala. Jedynym jego celem pozostaje kwestia skandalicznej, naszym zdaniem, wypowiedzi p. dyrektora K. Siczka, za którą społeczności Lublina i regionu należą się przeprosiny.

           O tym, jak wspaniałe efekty przynosi rozwój postaw obywatelskich mogliśmy się w Lublinie przekonać już wielokrotnie. Dwa sztandarowe przykłady z tym związane to przede wszystkim zwycięska walka o budowę drogi S17 (kiedy również osoby publiczne podważały sens społecznych inicjatyw) oraz nasycone silnym elementem obywatelskim starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, które wzbudziły podziw całej Polski. Do tej listy można by dopisywać całą gammę pomniejszych inicjatyw społecznych, z których efektów dzisiaj możemy korzystać wszyscy. Aby jednak takowe działania znajdowały inicjatorów, jak również społeczny odzew niezbędna jest realizacja prawa do informacji. Społeczeństwo aktywne to społeczeństwo poinformowane.

           Czasy załatwiania spraw publicznych za zamkniętymi drzwiami odeszły bezpowrotnie i jako przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego nie godzimy się na ich powrót.
 
                                                                                                                   Zarząd Stowarzyszenia
                                                                                                                    Forum Rozwoju LublinaKomentarze (1)add comment

waldemarr said:

0
lotnisko w świdniku
popieram stanowisko FRL - zamiast lotniska będziemy mieli substytut. Moim zdaniem ewentualna możliwość rozbudowy to bajki. Zastanawiam się gdzie jest nadzór właścicielski nad spółką. Miałem nadzieję, że obecne władze Lublina i regionu to nowa jakość - pomyliłem się. Odwdzięczę się przy kolejnych i wszystkich następnych wyborach. Lotnisko powinno (musi) być realizowane według pierwotnego projektu (kosztował 13 mln społecznych pieniędzy).Lublin oczekuje stanowczych działań. Jeśli Pan Prezydent mówi, że dowiedział się o sprawie z prasy - to ogarnia mnie pusty śmiech. To po prostu jest skandal!!!!!
Lokalny patriota zrobiony w balona
 
lipiec 16, 2011
Votes: +0

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2020 Forum Rozwoju Lublina.