Forum Rozwoju Lublina - Obwodnica Lublina uratowana?
Obwodnica Lublina uratowana? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jacek Werner   
25.01.2011.


           Nerwowe, ekscytujące i radosne było dzisiejsze popołudnie dla mieszkańców Lublina i okolic. Na konferencji Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska dowiedzieliśmy się, że droga ekspresowa S17 wraz z Obwodnicą Lublina trafiła do inwestycji "do realizacji przed 2013 rokiem" w rządowym planie budowy dróg krajowych! 
         
 
 
          Lubelskie media donoszą: Gazeta Wyborcza: "Są pieniądze na S17! Kurów-Lublin i obwodnica miasta. Ogłosił to premier Tusk na trwającej właśnie konferencji prasowej." Kurier Lubelski: "Premier Donald Tusk poinformował właśnie, że pieniądze zaoszczędzone na inwestycjach kolejowych zostaną przeznaczone na budowę S17. Trasa ekspresowa Lublin - Kurów znajdzie się na podstawowej liście inwestycji w programie drogowym a to oznacza, że będzie budowana przed 2013 r." Dziennik Wschodni: "Znajdą się środki na szybką budowę S17. Taką informację przekazał premier Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej."
          Co to dla nas oznacza? Że sprawa, o którą walczymy wspólnie już od listopada 2010 roku doczekała się szczęśliwego finału! Nasz wspólny wysiłek i głos był słyszalny w Warszawie i z pewnością miał wpływ na decyzję Rządu. A więc sukces odnieśliśmy w wielu wymiarach: ekonomicznym, politycznym i społecznym. Pokazaliśmy, że wspólne działania ponad podziałami potrafią zdziałac bardzo wiele. Gratulacje dla wszystkich mieszkańców Lublina i okolic! Podziękowania dla wszystkich wspomagających nasze akcje, mediów, mieszkańców zbierających podpisy i wspierających w inny sposób (także z innych zakątków kraju) oraz lokalnych polityków (m.in. marszałka Hetmana i prezydenta Żuka).
 

 

Historia obrony trasy S17 wg Kuriera Lubelskiego


30 października 2010 - Budowa ekspresówki Lublin - Warszawa jest zagrożona. Jako pierwsi piszemy o tym, że rząd szuka oszczędności w wydatkach na drogi. Ofiarą może paść trasa Piaski -Kurów wraz z częścią obwodnicy.

2 listopada Na forum - www.skyscrapercity.com rusza internetowa akcja obrony S-17. Podpisy pod petycją w sprawie ekspresówki zbiera też Lech Sprawka, kandydat na prezydenta Lublina.

12 listopada
- Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapewnia w Lublinie, że środki na budowę S-17 zostały odblokowane. GDDKiA podpisała umowę na przebudowę odcinka z Piask do Lublina, czyli 12,1 km z planowanych łącznie do wykonania 66,8 km.

8 grudnia - W projekcie budowy dróg krajowych na lata 2011-2015 rząd zapisał, że realizacja S-17 może się rozpocząć po 2013 r.

18 grudnia
- Happening przed lubelską siedzibą GDDKiA zorganizowany przez działaczy portalu internetowego www.skyscrapercity.com, pismo w sprawie S-17 wysłali do Ministerstwa Infrastruktury lubelscy parlamentarzyści.

23 grudnia - Marszałek województwa Krzysztof Hetman i prezydent Lublina Krzysztof Żuk wystosowali list otwarty do ministrów finansów oraz infrastruktury w sprawie obrony ekspresówki Lublin - Warszawa.

27 grudnia - Listy otwarty do premiera przygotowali lubelscy przedsiębiorcy. Zapowiedzieli akcję billboardową w obronie S-17 w Warszawie. 2,5 tys. petycji w obronie S-17 przekazało do MI Forum Rozwoju Lublina.

29 grudnia -
Stanowisko Rady Miasta Lublin w sprawie konieczności rozpoczęcia budowy S-17 przed 2013 r.

4 stycznia - 2011 W ogólnopolskiej telewizji rusza emisja spotów reklamowych związanych z akcją obrony S-17. Pierwotnie miały reklamować walory Lubelszczyzny.

5 stycznia
- Kurier Lubelski zaczyna akcję zbierania podpisów pod petycją do premiera w sprawie obrony S-17. Do akcji włączają się m.in. Radio Lublin oraz NSZZ "Solidarność" i organizacje przedsiębiorców działające na Lubelszczyźnie.

11 stycznia - Pod naszą petycją podpisało się już 4 tysiące osób.

12 stycznia - Minister C. Grabarczyk ponownie zapewnia w Lublinie, że S-17 jest priorytetem dla rządu. Inwestycja nie zostanie jednak umie-szczona w gronie tych, których realizacja zacznie się przed 2013 r. Pieniądze na jej budowę mają pochodzić z oszczędności w wy-datkach na infrastrukturę. Czy takie będą, ma się okazać w maju.

13 stycznia - Do obrony S-17 namawiał lublinian marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podczas swojej wizyty w Lublinie.

18 stycznia
- Petycję Kuriera Lubelskiego w sprawie konieczności szybkiej budowy trasy ekspresowej S-17 podpisały 20 344 osoby. Zawieźliśmy je do premiera. W Warszawie, przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, NSZZ "Solidarność" i przedsiębiorcy zorganizowali pikietę. Wzięło w niej udział ok. 300 mieszkańców Lubelszczyzny.

24 stycznia - Dalej zbieramy podpisy pod petycją. Łącznie podpisały się pod nią 22 364 osoby.
 

 

Komentarze (0)add comment

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł
Copyright 2020 Forum Rozwoju Lublina.