Forum Rozwoju Lublina - Spacerem po granicach Pomnika Historii

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Image 1 Title
Image 2 Title
Image 3 Title
Image 4 Title
Image 5 Title

1969.jpg

Logowanie

Wiadomości RSS

Użytkownicy Online

None
Spacerem po granicach Pomnika Historii Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Karolina Kuśmider   
26.04.2010.


Historyczny Zespół Architektoniczno – Urbanistyczny Miasta Lublina został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 25 kwietnia 2007 roku. W trzecią rocznicę Miejski Konserwator Zabytków Maciej Paschke zaprosił na spacer jego granicami, by go symboliczne wydzielić z przestrzeni miasta i wypromować wiedzę na temat Pomnika Historii.

    Obejście to przyjęło formę tzw. ujazdu. „Ujazd” – to w dawnym prawie objazd mający na celu ustalenie granic nieruchomości. Wielokrotnie w średniowieczu, gdy zachodziła potrzeba wyznaczenia granic – objeżdżano je lub obchodzono – jednocześnie symbolicznie obejmując „ujechaną” ziemię w posiadanie.

Na trasie ujazdu znalazło się siedem przystanków: Brama Grodzka i Zamek, zespoły zabudowań dominikańskich, jezuickich, bernardyńskich i brygidkowskich, Krakowskie Przedmieście - początek deptaka oraz zespół zabudowań świętoduskich i dawnych karmelickich. Obszar lubelskiego Pomnika Historii odzwierciedla granice miasta z 1569 r., czyli z okresu kiedy w Lublinie została podpisana Unia Lubelska.  

Obejście granic Pomnika Historii było połączone z krótkimi prelekcjami na temat historii miasta o raz czytaniem krótkich fragmentów z literatury opisujących dane miejsca, m.in. rodowody ulic pióra Z. Sierpińskiego i H. Gawareckiego. Dużą atrakcją była obecność Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej w strojach z epoki. Całość zakończył koncert w Trybunale Koronnym.

Akcja ta jest początkiem budowania świadomości na temat działań Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Konserwator zapowiada pojawienie się wirtualnego przewodnika po terenie Pomnika Historii oraz postawienie tablic informacyjnych wzdłuż jego granic w przyszłym roku.

 Chętni na spacer czekali licznie pod Bramą Grodzką.

Konserwator Miejski Maciej Paschke
 

Spacerowiczom przewodzili członkowie Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej


Komentarze (0)add comment

Napisz Komentarz

busy
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Copyright 2020 Forum Rozwoju Lublina.